The Ukraine - czyli jak gramatyka miesza się z polityką

Śledząc obecne wydarzenia na Ukrainie, można czasami zobaczyć, że niektórzy używają formy the Ukraine. Kiedy byłam na studiach, przy omawianiu zagadnień związanych z rodzajnikami uczono nas że poprawne są obie formy, Ukraine i the Ukraine, chociaż ta druga zanika.

Warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej.

W latach 1919-1991 oficjalna nazwa Ukrainy brzmiała the Ukrainian Soviet Socialist Republic - Ukraińska Republika Ludowa i była częścią Związku Radzieckiego, jako jedna z radzieckich republik związkowych. W świadomości Anglików była po prostu prowincją, geograficznym regionem, a nie odrębnym państwem, więc przyjęła się forma the Ukraine (analogicznie np. the Middle East, the Arctic).

Niektórzy cofają się jeszcze dalej, odwołując się do pochodzenia nazwy Ukraina, która w języku starocerkiewnosłowiańkim oznacza 'pogranicze', a więc opisuje region, co wskazuje, że forma the Ukraine była używana na długo przed powstaniem Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Od roku 1991 trend zaczął się jednak odwracać. Po uzyskaniu suwerenności, ukraińscy przywódcy poprosili oficjalnie o używanie formy Ukraine, manifestując tym samym swoją polityczną niepodległość. Od tamtej pory forma Ukraine staje się coraz bardziej powszechna, a forma the Ukraine zanika. Dzięki szerokiemu dostępowi do mediów, coraz więcej ludzi dowiaduje się o Ukrainie i w ich świadomości kraj ten funkcjonuje jako niepodległe państwo, a nie jako prowincja, gdzieś na terytorium Rosji. W świetle aktualnych wydarzeń, temat ten staje się jeszcze bardziej aktualny.

W Google Books można znaleźć wykres, pokazujący jak forma Ukraine (niebieska linia) zaczęła wypierać formę the Ukraine (linia czerwona).
Ukraine The Ukraine

Komentarze

 1. Miałam poszukać jaka jest różnica pomiędzy Ukrainą z 'the' i bez, zajrzałam tu przypadkiem i proszę, jakby specjalnie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że pomogłam:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Dzięki za ten wpis. Bo właśnie gdzieś słyszałam "the Ukraine", ale myślałam, że to błędna forma. A ze studiów nie przypominam sobie tego tematu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty