Wnuk Mieszka I był królem Anglii


Ostatnimi czasy można natknąć się na rewelacje o polskim pochodzeniu Krzysztofa Kolumba, który był rzekomo nieślubnym synem króla polskiego  Władysława III Warneńczyka, który nie zginął w bitwie pod Warną w 1444, ale udał się na Maderę, gdzie ożenił się z portugalską szlachcianką, z którą miał syna.

Na tym tle informacje, że królem Anglii był wnuk Mieszka I wydają się być mało istotne i mniej spektakularne. Jednak jest to fakt historyczny, o którym niewiele osób wie.

Tym królem był Kanut Wielki, w historiografii angielskiej znany jako Cnut the Great. Jego matką była córka Mieszka I, a więc siostra Bolesława Chrobrego, Świętosława.

Mieszko I chcąc umocnić sojusz ze Szwecją, wydał ją za króla szwedzkiego Eryka Zwycięskiego.  Zmieniła wtedy imię na Sygryda. Po jego śmierci wydała się za króla Danii Swena Widłobrodego. Z tego małżeństwa urodziło się dwóch synów – Harald II Svenson i Kanut II Wielki.

Kiedy Kanut podbił Anglię, przyjechał po nią na dwór polski na którym się schroniła po tym jak została wypędzona przez męża Swena Widłobrodego, i poprosił ją aby towarzyszyła mu podczas jego panowania w Anglii. Nie wiadomo kiedy i gdzie zmarła. W historiografii angielskiej występuje jako Gunhilda Polska.

Jej syn Kanut podbił Anglię w roku 1016, zostając tym samym jej królem.  W późniejszym czasie został również królem Danii, Norwegii i części Szwecji. Wiadomo, że pomocy udzielił mu jego wuj, Bolesław Chrobry, który wysłał na wojnę polskich wojowników. Na początku jego panowanie było dość krwawe, gdyż wymordował wszystkich swoich konkurentów do tronu angielskiego. Potem jednak rządził pokojowo. W tym czasie nastąpił wewnętrzny spokój, potrzebny do odbudowy kraju po latach najazdów Wikingów.  Okres jego panowania to lata ożywienia handlowego, dobrych stosunków z Kościołem i reform administracyjnych i monetarnych. Kanut Wielki podzielił Anglię na cztery hrabstwa, tworząc podwaliny pod późniejszy system administracyjny. Rządził Anglią aż do samej śmierci w roku 1035. W historiografii angielskiej Kanut ma bardzo dobrą opinię.

Po jego śmierci królem został jego syn Hardekanut. O tron angielski walczył on ze swoim bratem przyrodnim, synem Kanuta z nieprawego łoża, Haroldem I, zwanym Zajęczą Stopą. Harolda I poparli Anglosasi i to on został królem Anglii w roku 1037. Po jego bezpotomnej śmierci w 1040 roku Hardekanut został uznany królem Anglii.

Niestety nie był dobrym władcą. Nałożył na ludność ogromne podatki, krwawo rozprawiał się z opozycją, a od umacniania władzy wolał rozrywki. Podczas jednej z uczt wydanych w 1042 roku zmarł, najprawdopodobniej w wyniku otrucia. Ponieważ zmarł bezpotomnie skończył się okres panowania potomków Piastów na tronie angielskim.

Szkoda, że Hardekanut nie był bardziej rozsądny i dalekowzroczny i nie zdołał przekazać władzy swojemu następcy. Może potomkowie Mieszka objęliby tron angielski na dłużej, dając początek jakiejś potężnej dynastii.

Komentarze

  1. Fascynujące fakty, nie wiedziałam tego. Z jakich źródeł korzystałaś pisząc tego posta? Chętnie bym je zgłębiła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz. Miło mi, że że mój post Cię zafascynował. O samym fakcie, że wnuk Mieszka I był królem Anglii dowiedziałam się na studiach na zajęciach z historii Wielkiej Brytanii. Natomiast przy pisaniu tego posta korzystałam z angielskiej Wikipedii oraz z książki Jadwigi Żylińskiej "Piastówny i żony Piastów". Pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty