Gadki Kurpiowskie

Otrzymałam dzięki Natalii prezent od pana Leszka Czyża. Są to książki jego autorstwa - tomik jego wierszy oraz  "Gadki Kurpiowskie" - zbiór tekstów jego autorstwa w gwarze kurpiowskiej.


Pan Leszek Czyż jest nie tylko nauczycielem szkoły podstawowej, ale i niestrudzonym propagatorem mowy i kultury kurpiowszczyzny, a jego praca jest bardzo potrzebna, aby ocalić od zapomnienia bogactwo językowe i tradycję jego małej ojczyzny. Mowa kurpiowska obejmuje swoim obszarem mazowsze północno-wschodnie, okolice Ostrołęki. Mimo geograficznej bliskości z moją rodzinną Warszawą i mimo studiów filologicznych z języków słowiańskich, bliżej jest mi znany choćby dialekt (lub język według niektórych językoznawców) kaszubski czy górnołużycki - słowiański dialekt w Niemczech.

Z prawdziwą przyjemnością czytam kurpiowskie anegdoty z książki pana Leszka Czyża. Pisane są one językiem żywym, ze swadą i humorem. Można się zatopić w nie tylko w gwarze ale i kurpiowskiej przyrodzie, mentalności czy historii. Jako językoznawca staram się skupić na gramatyce i zrozumieć reguły gramatyczne i fonetyczne rządzące tym dialektem. Niesamowita frajda!



Polecam wszystkim zapoznanie się nie tylko z mową, folklorem czy historią kurpiowską, ale i z innymi gwarami polszczyzny. Uczymy sie często języków i kultur obcych, a zapominamy o bogatej spuściźnie językowej na naszym obszarze. Jeszcze raz sprawdza się powiedzenie, że cudze chwalimy a swego nie znamy.

Panu Leszkowi życzę dużo sukcesów w swojej pracy propagatorskiej, a Natalii dziekuję za podzielenie się opowieścią o swoim regionie.

Komentarze

Popularne posty